Hangisinin işi daha kolay ya da daha iyi konusu değil:) Türkiye'den yüzlerce düğün ve bebek fotoğrafçısı hakkında bilgi almak için websitelerine girdim. Ve ikisi arasında dağlar kadar fark olduğunu gördüm inanamadım. Düğün fotoğrafçıları websitelerine o kadar yatırım yapmışlarki inanamazsınız. Ya da herhangi birinin websitesine bakın hemen anlarsınız. Bu konuyu çok önemsiyorlar, sürekli güncelliyorlar ve yatırım yapıyorlar. Yurtdışında da durum bu şekilde. Çünkü Websiteniz sizin EVİNİZ!. Onlarda müşterilerine bu evi çok güzel tanıtıyorlar.


Diğer yandan doğum ve yenidoğan fotoğrafçılarının websiteleri ya YOK, ya yıllarca güncellenmemiş ya da çok baştan savma yapılmış. Şu an bu yazıyı okumaya ara verin. Hemen yan tarafta yeni bir sekme açın ve Türkiye'den beğendiğiniz fotoğrafçıların sitesine bakın. Sonra devam edin buradayım:)

Sonra yurtdışındaki diğer bebek fotoğrafçıların sitelerine bakın. Çoğu bu işe yatırım yapan ve evini güzel göstermeye çalışan fotoğrafçılardır. Tam bu anda aşağıdaki gibi binlerce bahane sıralayabilirim:

  • Teknik olarak bir şey bilmiyorum.
  • Zamanım yok.
  • Instagramdan yeteri kadar talep alıyorum. Websitesine gerek yok.
  • Portfolyom yok.
  • Nereden başlayacağımı bilmiyorum.
  • Kimse websiteme bakmaz. Instagram ya da Facebook yeter...vb.

Websitesinin önemi ile ilgili internette milyonlarca makale bulabilirsiniz. Bir kar tanesini okuyun lütfen. Instagram sizin eviniz değil, başkasının evi. Kuralları da o koyar. Türklerin kullanım alışkanlıklarına baktığınızda websitelerine gitmek için bile Google kullandıklarını görürsünüz. O yüzden Google'da görünür olmalısınız. Websiteniz kötü olduğu ya da hiç olmadığı için ne kadar müşteri kaybediyorsunuz? (Bu arada Instagram kullandığınız ana kanallardan biri olmalı ve çok iyi yönetilmeli. Bu ayrı bir konu:) )

Arama motorları, SEO, sayfa sıralamaları çok teknik ve yıldırıcı konular olabilir. Zaten ana işiniz de bu değil. Ama bunlardan anlayan biri ile çalışabilirsiniz. Sadece biraz içerik hazırlamanız ve portfolyo için fotoğraf seçmeniz gerekir. Birisi örneğin 'İstanbul bebek Fotoğrafçısı' diye bir arama yaptığında sizin adınızın çıktığını ve bu kişinin sayfanıza geldiğini hayal edin.

Kuralları sizin koyduğunuz, müşterilerinizi etkileyip satış yapabildiğiniz, sizi ve tarzınızı yansıtan, hedef kitlenize ulaşacak bir WEBSİTENİZ mutlaka olsun. Sizin websiteniz var mı? Varsa adresini yorumlara yazar mısın? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler