Merhaba canım meslektaşım,

Burada COVID'den dolayı işler zorlaşmaya başladı. Yeniden kısıtlamalar ve kapatmalar uygulanıyor. Umarım senin bulunduğun yerde işler iyidir. Sağlıklısındır ve her şey hızlıca normale dönmeye başlar. Bu yazıyı sana biraz ilham olması için yazıyorum.

Haziran ayında grup workshopumuzda 5 meslektaşımızla birlikte 14 günlük hareket planına başladık. Biz de Toronto'dan küçük bir kasaba olan Guelph'e taşınıyorduk. Bu hareket planını 0'dan biz de arkadaşlarımızla birlikte uyguladık. Websitesini yeniden yapma, blog yazılarını yeniden yazma, tüm sosyal medya platformlarında hesaplarımızı güncelleme, SEO çalışmaları, işimizi tanıtma ve bir sürü pazarlama stratejisini plandaki gibi adım adım uyguladık.

Guelph ve çevresinde çok çok iyi fotoğrafçılar var. Bunlardan en tanınmışı, Dünyaca ünlü, Ana, Kelly, Russ, Luissa gibi isimlerle beraber konferanslar düzenlemiş, eğtimler veren, harika fotoğrafları olan Sandra Hill. Utanmasak onun stüdyosunun karşısına kendimizinkini açacaktık:)))) Kendisi Kanadalı, Kanada'nın en tanınan ve stiline, tarzına bayıldığım harika bir fotoğrafçı. Doğal olarak Google aramalarında hep önde çıkıyor. Biz ise Zümrütevler, Maltepe'den gelmiş, Kanadalı olmayan, sadece 4 aydır Guelph'te yaşayan, yeni gelmiş bir fotoğrafçıyız. Tam bir zengin ile fakir ama gururlu bir Türk filmi hikayesi gibi:))))

Burada Türkiye'dekinin aksine bütün müşteriler websitesinden geliyor. Instagram yok denecek kadar az. O yüzden odağımızı ve planlarımızı buna göre tasarladık. Bulunduğumuz yerde birisi eğer yenidoğan fotoğrafçısı arıyorsa o biz olmalıydık. Bunun kolay ve kısa sürede olmayacağını biliyorduk. Hareket planlarımızdaki checklistlerimizi tek tek yaptık. Yavaş yavaş ve adım adım. Bunun uzun süreli bir yolculuk olduğunu, kısa sürede büyük beklentilerin olmaması gerektiğini acı tecrübelerle öğrenmiştik zaten:)) Bugünkü grup workshopunda bu hareket planlarının üzerinden geçerken bakın ekran ne gördük:

Evet Sandra Hill'i geçmiştik yayyyyyy:)) As bayrakları as as:)))

Şimdi bu ne demek, bize faydası ne. Reklamsız olarak, para harcamadan, Guelph'te yenidoğan fotoğrafçısı arayan Sandra'dan önce bana ulaşabilecek, benden teklif alabilecek. Bu işlerimin artmasına ve daha fazla kazanmama sebep olacak hem de reklam parası harcamadan.

Arka tarafta ciddi bir çalışma yaptık tabiki ve yapmayada devam edeceğiz çünkü bu fotoğrafçılarda çalışıyorlar ve üst sıralara çıkmak için stratejiler uyguluyorlar. Bizim gibi yeni fotoğrafçılar da gelebilir ve onlar da üst sıralara çıkabilir. Bu nedenle planlı ve stratejik çalışmaya devam edeceğiz.

Şimdi kendini düşün. Bulunduğun yerde ideal müşterin Google'a !XXX'da yenidoğan fotoğrafçısı' diye arama yaptığında seni bulabiliyor mu? Ya da kimi buluyor? Kimler 1. sayfada hatta 1. sırada çıkıyor. Sen oralarda mısın? Şunu çok net bir şekilde söyleyebilirim ki Türkiye'de fotoğrafçıların %99'u işine bu yatırımı yapmıyor. Yapanlar zaten fark yaratıyor. Daha çok görünüyorlar, daha çok iş alıyorlar. Belki de fotoğrafları sizinkinden daha iyi bile değil.

Sende yapabilirsin. Kendini göster. Bütün platformlarda ol. Heryerde sürekli ve tutarlı ol. Websiten, Instagram, Facebook, Pinterest, LinkedIn, Google, 3. parti sayfalar, hepsinde stratejik nasıl ilerleyebileceğini öğren, uygula, harekete geç. ŞİMDİ BAŞLA.

Bizim 130.000 nüfusluk, 0'dan bile değil eksiden başladığımız, Dünya'nın en iyi fotoğrafçılarından birisine karşı, başka bir ülkeden gelip, 4 ayda onu geçmemiz sana ilham olsun. Sen daha iyisini yapabilirsin. Konfor alanından çık. Kendini göster. Büyük oyna. Nasıl yapacağını bilmiyorsan biz buradayız. Mesaj atman yeterli.

Seni Seviyorum,

Serap

www.serapseker.com